Opracowane przez Dawida Miszewskiego.
Strona w budowie.

Warszawskie Zakłady Fotochemiczne

17 marca 1949r. na bazie przedwojennego działu produkcji fotochemicznej „FOTO” fabryki „J. Franaszek S.A.” uruchomiono Warszawskie Zakłady Fotochemiczne. Dotychczas jedynym, powojennym wytwórcą materiałów fotograficznych były Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne „Film Polski” (powstałe na bazie przedwojennej fabryki „Alfa”, należącej do Mariana Dziadkiewicza). Początkowo zakład produkował tylko błony rentgenowskie (30 000 m² w roku 1949) oraz taśmę filmową kinematograficzną (63 000 m² w roku 1949). W tamtym czasie błony fotograficzne znajdowały się w fazie prób. W roku 1950 rozpoczęto produkcję błon fotograficznych, zwojowych oraz małoobrazkowych.

 

 

 
 

Bezodblaskowa Ortopanchromatyczna Drobnoziarnista
(1950-195?)
Pierwszy typ błony produkowanej przez WZF. Światłoczułość 17°/10 DIN. Brak jeszcze handlowej nazwy Fotopan, czy światłoczułości wyrażanej w systemie CUK

 „Opakowanie tymczasowe” po błonie zwojowej. Termin wywołania do 31 maja 1955r.

 
 

 

 

 
 

Fotopan
(1955?-1958?)
Kwestia roku pojawienia się na polskim rynku błon Fotopan jest niewyjaśniona. Prawdopodobnie nastąpiło to w połowie lat 50, gdy zarówno warszawskie, jak i bydgoskie zakłady przyjęły wspólną nazwę handlową „Foton”. Błony te miały światłoczułość 44 CUK, 16 DIN. Na opakowaniu brak tej informacji.

Fotopan - termin wywołania do lutego 1958r.

 

 

 
 

Fotopan F
Następca pierwszego Fotopana o ulepszonej emulsji. Na opakowaniu pojawia się oznaczenie światłoczułości w systemie CUK (Centralny Urząd Kinematograficzny). 64 CUK około
18° DIN. Z produkcji został wyparty w pierwszej połowie lat 70. przez Fotopana FF. Z katalogu na rok 1960:
Drobnoziarniste, ortopanchromatyczne, przeciwodblaskowe błony do zdjęć amatorskich i zawodowych przy świetle dziennych i sztucznym.

Pierwszy typ opakowania. Termin wywołania do maja 1965r.

 

 
 

W połowie lat 60. żółte opakowanie zastąpiono zielonym. Zmieniła się też grafika na opakowaniu.

Fotopan F - nowe opakowanie. Termin wywołania do stycznia 1967.

 
 

 

W okresie lat 60. materiał ten produkowano w formatach:
60 typ 1 (120)
60 typ 2 (620)
40 (127)

A także 35mm jako:
ładunek ciemniowy (Typ 1 – bez szpuli do ładowania kaset w ciemni)
ładunek dzienny ( Typ 3 – na szpuli do ładowania kaset w przyćmionym świetle dziennym)
ładunek dzienny (Typ 4 – na szpuli w kasecie)
10 ładunków ciemniowych w pudełku blaszanym (Typ 5)
oraz jako odcinek błony o długości 17m w pudełku blaszanym (Typ 6)

Drugi typ opakowania w wersji małoobrazkowej. Ładunek dzienny Typ 3. Termin wywołania do sierpnia 1973r.


Fotopan F - ulotka informacyjna z początku lat 70.
 

 

 
 

Fotopan S
Katalog wyrobów Foton na rok 1960:
Wysokoczułe, ortopanchromatyczne, przeciwodblaskowe błony do zdjęć przy słabym świetle dziennym i sztucznym.
Fotopana Super pojawił się na polskim rynku podobnie jak Fotopan F pod koniec lat 50. Z początkiem lat 60. skrócono jego nazwę (Fotopan S). Początkowo jego światłoczułość wynosiła 21° DIN. W późniejszym etapie produkcji, gdy zaniechano już stosowania skali CUK wynosiła ona 22° DIN, 125ASA. Tak samo jak w przypadku Fotopana F opakowanie na przestrzeni lat uległo modyfikacji. W produkcji pozostawał do drugiej połowy lat 70.

Drugi typ opakowania. Termin wywołania do października 1972r.

 

 
 


Drugi typ opakowania w wersji małoobrazkowej. Ładunek dzienny Typ 3. Termin wywołania do sierpnia 1973r.

 
   

 


Fotopan S - ulotka informacyjna z początku lat 70.

 

 

 
 

Fotopan U
Katalog wyrobów Foton na rok 1960:
Błony superpanchromatyczne o najwyższej czułości do zdjęć nocnych i reporterskich.
Fotopan ULTRA pojawił się w połowie lat 50. Z początkiem lat 60. skrócono jego nazwę (Fotopan U).
Tak jak w przypadku Fotopanów F i S, opakowanie Fotopana U przeszło zmiany kosmetyczne na przestrzeni okresu produkcji. Światłoczułość wynosiła 250 CUK, 24° DIN, 200 ASA. Na początku lat 70. Fotopan SR wyparł go z produkcji.

Fotopan U. Termin wywołania do września 1968r.

 

 

 
 

Fotoncolor

Pod koniec lat 50. WZF opracowały i wdrożyły do produkcji barwny film pozytywowy do sporządzania kopii ekranowych. Na bazie tego osiągnięcia z początkiem lat 60. wprowadzono do sprzedaży barwny film negatywowy do światła dziennego – Fotoncolor NS. Szybkie zaniechanie jego produkcji, spowodowane było deklaracją kombinatu ORWO z NRD o zaopatrzeniu krajów RWPG w barwne materiały światłoczułe.


Fotoncolor NS - reklama z katalogu Fotonu na rok 1960.
 

 
 

Fotopan N – 200

Z początkiem lat 70. Warszawskie Zakłady Fotochemiczne otrzymały zagraniczne zamówienie na wyprodukowanie partii błon zwojowych o czułości 200 ASA. Zleceniodawcą była „pewna renomowana fabryka fotochemiczna”*. Partia wyprodukowanych błon trafiła na reeksport jako Vola-Film N-200. Nadwyżka z tej partii produkcyjnej została sprzedana w kraju pod nazwą Fotopan N-200. Prawdopodobnie zastosowana w tym materiale emulsja została wykorzystana później do opracowania Fotopana SR – następcy Fotopana U. Co ciekawe, przez jakiś czas Fotopan N-200 figurował w katalogu wyrobów Fotonu jako część asortymentu.

 *Tak wynika z opracowania „WZF Foton lata 1945-1988”, wydanego w 1988r.


 

Fragment katalogu wyrobów Fotonu z 1972r. opisujący błonę Fotopan N-200. Materiał udostępniony przez Krzysztofa Polańskiego.

 

 
 

Fotopan SR
Superpanchromatyczny następca Fotopana U z ulepszoną emulsją. W sprzedaży pojawił się na początku lat 70. Światłoczułość wynosiła 24° DIN, 200 ASA. W produkcji pozostawał do końca „gierkowskiej dekady sukcesu”.

Fotopan SR. Termin ważności sierpnia 1980r.

 
   


Fotopan SR - ulotka informacyjna.

 

 
 

Fotopan CD
Fotopan CD był pierwszym, wysokoczułym filmem produkcji Fotonu (litery CD czytane jako cyfry rzymskie oznaczają   400). Pojawił się na początku lat 70. Wraz z Fotopanem SR rozszerzając asortyment Warszawskich Zakładów Fotochemicznych.  Światłoczułość tego materiału wynosiła 27° DIN, 400 ASA. Opakowanie zyskało odmienną szatę graficzną. Unowocześniono też sposób foliowania błon zwojowych. Pod koniec lat 70. zastąpił go Fotopan HL, będący produktem na licencji brytyjskiej firmy Ilford.

Fotopan CD. Termin wywołania 10.1978

 

 

 
 

Fotopan FF
Następca Fotopana F z ulepszoną emulsją.  Pojawił się na początku lat 70. Szata graficzna opakowania dopasowana do innego wyrobu Fotonu z tego okresu – Fotopana CD. Światłoczułość 17° DIN, 50 ASA.

Fotopan FF. Termin Ważności do czerwca 1983r.

 

 

 
 

Od 1977r. konfekcją wyprodukowanych w Warszawie błon zajmowały się Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne.

Konfekcjonowano w Organika - Foton Bydgoszcz. Błona fabrycznie zawinięta w opakowanie po "maśle eksportowym". Termin wywołania do września 1987r.

 

 
 

Opracowanie będzie kontynuowane........